logo
Background

Hrvatsko nacionalno svetište

Majke Božje Bistričke

kip

Predstavljene knjige "Blaženi Alojzije Stepinac i Marija Bistrica.“

Održano predstavljanje dviju knjiga. 

Postulator kauze bl. Alojzija Stepinca dr. Juraj Batelja autor je i izdavač knjige „Blaženi Alojzije Stepinac i Marija Bistrica.“ Knjiga na 370 stranica obiluje fotografijama i informacijama o Stepinčevu odnosu prema Bistričkom svetištu, kao i Blaženikovim mislima o pobožnosti prema Majci Božjoj. Kako je rekao autor u predstavljanju, „ova knjiga upotpunjuje trilogiju 'Blaženi Alojzije Stepinac - svjedok evanćelja i ljubavi'.“Dr. Batelja podsjeća da je Alojzije Stepinac bio propovjednik Bogorodičine slave, što je vidljivo iz njegovih brojnih propovijedi, od kojih je većina nastala u Lepoglavi i Krašiću. No, nadbiskup Stepinac bio je i predvoditelj Božjega naroda u hodočašću Majci Božjoj Bistričkoj. „Kao nadbiskup pješačio je s vjernicima grada Zagreba u Mariju Bistricu, i to je držao primjerom ispovjesti vjere, a ne sportskim podvigom“, podsjeća dr. Batelja. U spomen-knjizi o Stepinčevu odnosu prema svetištu Majke Božje Bistričke možemo pratiti duhovni i hodočasnički uspon ovoga odredišta Marijinih štovatelja, osobito nakon hodočašća koja je predvodio nadbiskup Stepinac. „Ova knjiga nije samo povijest, već graditelj i svjedok povijesti“, napomenuo je mons. Batelja u predstavljanju i podsjetio kako je Stepinac želio Mariju Bistricu učiniti središtem moralnog i duhovnog preporoda hrvatskoga naroda, tronom Kraljice Hrvata. Knjiga „Blaženi Alojzije Stepinac i Marija Bistrica“ ima osam poglavlja. Uz uvodne misli, donosi povijest Svetišta, podsjeća na zavjetna hodočašća grada Zagreba u Mariju Bistricu od 1934. do 1946. godine, govori o obnovi prošteništa prema ideji nadbiskupa Stepinca, o Mariji Bistrici kao mjestu duhovne i moralne obnove. Osobito zanimljivo je poglavlje o poratnom pustošenju svetišta za vrijeme komunističkih vlasti koje su rastjerivanjem hodočasnika i ometanjem hodočašća željele zatrti Mariju Bistricu. U to je vrijeme učinjen odljev Gospinog kipa koji je simbolički pohodio župe Nadbiskupije. Kad se nalazio u Zagrebačkoj katedrali kip je razbijen. U knjizi čitamo i Stepinčevo pismo o tom dogaćaju u noći 28. na 29. kolovoza 1946. godine. Objavljene su ovdje i misli iz njegovih poruka izrečenih u Mariji Bistrici. „Vjerujem da će i ova nova knjiga, 'Blaženi Alojzije Stepinac i Marija Bistrica' pridonijeti i uklopiti se u pripravu za njegovo uzdignuće na čast oltara“, zaključio je mons. Batelja potičući ujedno vjernike na molitvu na tu nakanu.

Druga knjiga koja je sinoć predstavljena u Mariji Bistrici zbirka je duhovnih misli vlč. Dragutina Bosnara, župnika u Oroslavju, objavljenih pod naslovom „Dopustiš li životu da ti priće... Svećeničko zrnje dobrih misli.“ Radi se o sabranim tekstovima koje je od 1998. do 2002. godine vlč. Drago Bosnar objavljivao u „Duhovnoj misli“ Hrvatskoga radija, a u knjizi na 160 stranica objavila izdavačka kuća Glas Koncila. O knjizi, ali i o duhovnoj misli u radijskom programu, govorila je mr. Tanja Popec, urednica Redakcije vjerskog programa HKR-a. „Slušajući osobu koja se krije iza objavljene riječi, slušatelj ima potrebu ući u dijalog s njim, ili nastaviti putem koji je autor otvorio. Radio danas traži osobu, a ne samo glas! I govor osobe mora imati pokriće, posebno u emisijama formativne naravi, kakva je duhovna misao. Drago Bosnar za sve što govori, osobito za osobne refleksije, pokriće ima u svećeničkom životu u koji je zakoračio rećenjem 1973. godine, što ga čini vjerodostojnim sudionikom života“, primjetila je mr. Popec te ujedno citirala autorove misli: „ćinjenice su po svojoj naravi suhoparne. Umjetnost je oblikovati ih u priču. U priču koja okuplja i grije. U priču koja nadahnjuje te i njezini slušatelji, odnosno čitatelji, budu njezin nosiv dio.“ Istaknula je i radijski vrlo prihvatljiv poetski rječnik i stil Bosnarovih meditacija koje nerijetko postaju i molitva na putu, kao križevi krajputaši i kapelice na brijegu. „Ovakvim govorom Bosnar je na pragu poetske teologije ili teologije u prozi koja nastaje iz oduševljenja i potiče na oduševljenje“, istaknula je Popec. Značajno je da je knjiga objavljena u Svećeničkoj godini u kojoj je papa Benedikt XVI. kao geslo odredio misao: „Kristova vjernost – svećenikova vjernost.“ I upravo o toj vjernosti pozivu na nenametljiv način, kroz brojne primjere govori vlč. Dragutin Bosnar koji je kao župnik djelovao u Drnju, Peterancu i Orehovici. Objavio je zbirke poetskih meditacija, a javljao se u raznoj periodici pjesmama i ogledima s područja teologije i književnosti.

 Predstavljanje ovih dviju knjiga pjesmama je pratio zbor župe Marija Bistrica, anazočili su mu, uz brojne vjernike, svećenici jubilarci i zagrebački pomoćni biskup dr. Valentin Pozaić.

Kako do nas?